Bence HipHop

Çağrı Sinci – İnsan Terbiyecisi (İnceleme) | 09,11,13

“İnsan Terbiyecisi”, Çağrı Sinci’nin ikinci solo albümü.Kendisi geçtiğimiz yıllarda kendi tabiri ile rape “sıfırdan” başlamıştı. Bu albümün hazırlık süresinde sürekli istemeden çalışmaları bölünmesinden dolayı hatta çoğu kez yapmaktan vazgeçmesine rağmen sonunda geçte olsa albüm çıktı. Underground olarak basılan albüm 10TL gibi cüzi bir miktardan hala satılmaya devam etmekte.

Parça bazında albümü incelersen eğer;

01. İntro (Susmak İhanettir)
Albüme “Susmak İhanettir” diyerek oldukça sert bir giriş yapan Çağrı Sinci, aslına bize albümdeki muhalif duruşunda bir habercisi oluyor. Sert ve etkiletici bir vokal ile okunan parçada arkadan gelen sözler dinleyiciye bir anlamda bir uyarıda bulunuyor. Genel anlamda bakılırsa albümün geneline yakışan bir İntro olmuş.

02. İnsan Terbiyecisi
Albüme adını veren ve albümün en iyilerinden olan bu parça hak ettiği gibi kliple taçlandırılmış. Oldukça yaratıcı bir albüm isminin çıkışı olan parça “protest rap” te yeni bir sayfa açacağa benziyor. “İşim olağan üstü beyinleri sıradanlaştırmak!” gibi bir söz ile edebiyatımızdaki “taşlama” sanatının en iyi örneklerinden birisini veriyor parçasında Çağrı Sinci.

03. Hep Aynı Karabulut(feat. İndigo)
Beraber görmeye alıştığımız ikilinin albümde yer alan bu parçasında yine ikili kendi tarzlarında “kendilerini” anlatmışlar. Hayatlarındaki tersliklerin aslında tesadüf olmadığı ve bir çeşit lanet olduğunu ifade eden ikiliden İndigo parçanın ilham kaynağını ve yazılış aşamasına da parçada kısaca değiniyor. Sert iki trackten sonra bu yumuşak tınılar kulaklarımızı bir anlamda okşadı.

04. İntifada
Çağrı Sinci, hepimizin dişlerinin sıkılmasına yol açan bir olayı anlattığı parçası albümdeki favorilerimden. Bildiğiniz gibi “İntifada” sözlük anlamı olarak silkinmek, ayağa kalkmak, baş kaldırmak demektir. Ancak genel kullanımı ise Filistinliller’in, İsrail işgaline karşı başlattıkları direnişin adıdır. Dünyanın göz yumduğu ve bizlerin içini burkan bu ve diğer tüm insanlığa aykırı olayları hepimizin sesi olarak parçasında anlatan Çağrı Sinci işinin hakkını vermiş. Ayrıca parçanın sampleı da çok hoş ve parçanın tekrar tekrar dinlenmesine yol açıyor. Albümün genel tavrına “cuk oturan” bir parça olmuş.

05. Ç.(İnterlude)
Başında “Behzat Ç.”’den alınan skit ile başlayan bir track. Fazla bir söze gerek yok. Çağrı Sinci’de aynı fikirde olacak ki o da söz yazmamış.

06. Öteki
Kendi üslubuyla bir hikayenin anlatıldığı parça albümün diğerlerine göre daha “yumuşak” parçalarından. Benim bu parça için söyleyebileceğim tek şey; keşke daha içten okusaymış. Parçanın içine tam anlamıyla giremedim dinlerken.

07. Niye Vurayım(feat. Barış Baran)
İnsan öldürmenin “insanlığa” sığmadığını ve burada öldüren kadar ölüm emrini veren ve buna göz yumanın da suçlu olduğu söylenen parçada. “Kendi düşmanlarım varken tanımadıklarımı niye vurayım” sözünün irdelendiğini görüyoruz. Savaş ve cinayetlere karşı kimliklerini ortaya koyan Çağrı Sinci ve Barış Baran parçada da sürekli bunu vurguluyorlar.

08. Novalgin(feat. Melike)
Sık sık İndigo ile yaptığı düet çalışmalar ile tanıdığımız Melike’nin bu albümde Çağrı Sinci ile yaptığı iki düetten ilki olan Novalgin aslında bir ağrı kesici ilacın ismidir. Çağrı Sinci yine herkesi şaşırtarak belki kendisini bile şaşırtarak ağrı kesicisine bir şarkı yapmış. Tahmin edildiği üzere Melike’de nakaratlara sesiyle hayat vermiş. Oldukça sert bir ilaç olan Novalgin’i asprine tercih ettiğini belirten Çağrı Sinci, başından geçen birkaç Nocvalgin hikayesini anlatıyor parçasında.

09. Maske
Albümün ikinci klibinin çekildiği ve bu klibi hak eden bir parça. Flow olarak albümün en iyi parçası bu bana göre. Parçada Çağrı Sinci ilk albümü olan “Sıfırdan Başlamak”’taki “Yumruk” parçasından da bir alıntı ile söz bütünlüğünü sağlamış. Sample olarak albümdeki en iyi ikinci sample bu parçadaki bana göre. Parça insanların sistem tarafından tektipleştirilmesini eleştiriyor ve insanların aslında dışarıda bir maske ile dolaştıklarını vurguluyor. Bu maskenin çıkarılmasını ise kendi üslubu ile tabiri caizse bas bas bağırıyor haklı olarak.

10. Erkin VS Joe Sample(İnterlude)
Müziğin evrenselliğinin kanıtı olan güzel bir enstrumental parça.

11. Bi’gün Ölmek İçin(feat. Fersah)
Hayatın kendilerine gülmediğini anlatıyor parçada Çağrı Sinci ve Fersah. Sonunda öleceklerini ve o zaman bile mutlu olacaklarının garantisi olmadığını anlatıyorlar ve ölmek için yaşamanın doğruluğunu sorguluyorlar bir bakıma.

12. Paralel 5 Çizgi(feat. Melike)
Melike ile albümdeki ikinci düet çalışmaları olan “Paralel 5 Çizgi” notaların yazıldığı “porte” den ilham alınarak yani kendi müziklerinden ilham alarak yine kendilerini anlattıkları, gelen eleştirilere cevap verdikleri, kısacası baştan aşağıya kendileri oldukları bir parça olmuş. Bu parçada aslında anlatan Çağrı Sinci ve Melike’de ona eşlik etmiş. Daha önceden küçük bir video ile de tanıtımı yapılmıştı parçanın. Albümün iyi parçalarından birisi.

13. Bak İşine(feat. Gazapizm, Servet Azimli)
İzmir’in başarılı isimlerinden ve albüm kayıtlarından bir kısmının alındığı stüdyonun sahibi Gazapizm ve Sakarya’nın eskilerinden Servet Azimli parçada Çağrı Sinci’ye eşlik ediyorlar. Parça genel olarak bilinçsiz dinleyicilerden gelen yorumlara karşı bir cevap niteliği taşıyor.

14. Outro(Sen ve Ben)
Albümün en iyilerinden birisi “Sen ve Ben”. Ne yazık ki tek verse girilmiş. Hayatın tüm insanlara eşit davranmamasını ve buna rağmen eşitmiş gibi muamele etmesini eleştiriyor bu parçada Çağrı Sinci.

15. Kafes(Hidden Track)
Albümün “gizli” parçası. Parçanın ismi CD kapağında yazmamasına rağmen CD de yer alıyor ve bizlere tam albüm bitti derken güzel bir sürpriz yapıyor. Parçayı biraz dinleyince ve küçük bir araştırma ile parçanın daha önceden internetten ücretsiz yayınlanan “Kafes” parçası olduğunu öğrendim. Çağrı Sinci’ye bu sürprizi için tüm dinleyicileri adına teşekkür ediyorum. Hidden track olayının büyüsünü CD yi direk bilgisayarına takan arkadaşların anlamayacağını biliyor ve onlar adına da üzülüyorum.

Albüme genel itibari ile bakarsak, albümün bastırılıp satılması gerçekten en iyisi olmuş. Bu MC nin yaptığı işe kıymet verdiğini gösterir ve dinleyicisine de kıymet verme şansı verir. Ayrıca çekilen kliplerin en doğru parçalara çekilmiş olması albümün tanıtımı açısından çok doğru bir hamle. Ayrıca eğer üçüncü klip düşünülüyorsa “İntifada” ya çekilmesini isterim. Albüm Çağrı Sinci’yi kariyerinde bariz bir şekilde ileri taşımış ve sıradaki çalışmaları içinse arkasında sağlam bir teminat bırakmasını sağlamış.
Albümdeki favori parçalarım; İnsan Terbiyecisi, İntifada ve Maske.
Albüme puanım ise 8/10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.