Bence HipHop

Crak – Yetkili (İnceleme) | 11,11,13

Uzun süreli sessizliğinin ardından Türkçe RAP’in özlenen emektarı Crak geri döndü ve “Yetkili” yi yayınladı. Hayranları ona “Crak Baba” diyor ve o da neden ona böyle dediklerini bilmeyenlere ilan edercesine lakabı gibi “baba” bir albüm ile çıkıyor dinleyicilerinin ve RAP camiasının karşısına. Yani albüm ağzına kadar samimiyet ve RAP tekniği ile dolu.


Vokal olarak yalnızca rahmetli kardeşi Suat yer alıyor ancak altyapılarda bunun tam tersi çok zengin bir liste mevcut. DJ Kaoz, Hakiki Karabela, Flashmaster Ray, Michael P., Çakal ve Crak Baba’nın kendi ellerinden çıkan altyapılara yine Crak Baba’nın dinlemelere doyulmayan bağlaması ve DJ Stylewarz’ın scratchleri eklenince deyim yerindeyse “tadından yenmez” bir iş ortaya çıkmış.

Crak Baba sanki ona karşı gelebilecek mesnetsiz yorumları bilircesine klip çektiği parçasında “kamil olan bunu anlar, kafiyeyi kafaya takmaz!” diyor. Bu sözün gittiği yer bariz bir şekilde RAP’ten zerre anlamayan ve her parçayı sadece “rhyme” ve “flow” kıstaslarıyla değerlendiren dinleyici kisvesi altında gezinen ukalalar.

Türkçe RAP’te “hardcore” vokalin öncülerinden olan Crak Baba albümün genelinde bu teknikten yararlansa da parçaların tekdüzeliğini kırmak için aralarda ani flexler ve hecelemeler ile bu işi kotarmış. Ayrıca uzun süreli ayrılık Crak Baba’nın kalemine de yansımış. Parçalarında o kadar çok şeyden bahsediyor ki tek tek yazmak oldukça zor. Ancak birkaç ana başlık altında albümün değindiği konuları sınıflandırmak gerekirse; albümde, sokaklardaki tehlikeden, uyuşturucunun zararlarından, çocuklardan ve tabii ki kendinden bahsediyor Crak Baba. Özellikle “Adım Crak Değildir” parçası dinlendiğinde “kendinden bahsediyor” derken neyi kastettim daha net anlaşılabilir.

Velhasıl kelam bu albüm Türkçe RAP dinleyicisi için bir nimettir ve kesinlikle dinlenmelidir benim kanaatimce. Albüm hala gerek online gerekse CD olarak satılmakta ve bilgi için sosyal ağ hesaplarından Crak’e ulaşabilirsiniz.

Burada albümdeki favori parçalarımı söylemem gerekiyor ancak emin olun hangilerini seçsem diğerlerine yazı olacak bu yüzden favori parçamın olmadığı nadir albümlerden birisidir ve size de baştan sona dinlemenizi tavsiye ederim. Kardeşine Allah’tan rahmet diliyorum, Crak Baba’nın ellerinden öpüyorum.
Albüme puan olarak 9/10 veriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.