DJ Artz – İşin Mutfağı (İnceleme)

2103
0

Bildiğiniz gibi DJ Artz geçtiğimiz sene Türkiye hip hop sahnesinin en üretken prodüktörlerindendi. Bu seneye ise kendi solo albümü ile yine üretkenlik çizgisini bozmadan girdi.

DJ Artz’ın ilk solo albümü İşin Mutfağı’nın ilk singleı Şehinşah ve Ezhel düeti olan “Ihtan” parçasıydı. Bundan kısa bir süre sonra da albüm tüm dijital platformlardan Yeşil Oda Yapım etiketiyle yayınlandı. Ayrıca çeşitli internet mağazalarından da hard copy olarak da edinebilirsiniz. 12 parçalık albümde DJ Artz’a; Anıl Piyancı, Şehinşah, Ezhel, Hidra, Red, Cegıd ve Kei$an eşlik ediyor. Türk sanatçıların yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden New Jersey’li MC, Viro the Virus ile, Artz’ın 2008 yılında beraber yaptıkları parça da yer alıyor. Albümün mix masteringlerini ise Can Volkan yapmış. Albüm kapak tasarımı ise çeşitli mizah dergilerinden tanıdığımız Cihan Kılıç imzası taşıyor ki gerçekten harika bir kapak çalışması yapmış.

Gelelim albümdeki şarkılara. Düetlerin genelinde iki ismin hegomonyasından söz edebiliriz. Ezhel ve Şehinşah albümdeki neredeyse her parçada varlar. Elbette bu iki yetenekli ismin albümde olması çok güzel fakat bir açıdan da DJ Artz’ın Ezhel ve Şehinşah ile ortak bir albüm yaptığı görüntüsü de oluşmuyor değil. Bunu albümün eksilerinden birisi olarak tabii ki yazamayız fakat keşke daha renkli bir tracklist görseydik de demedim değil. Üzerinde titizlikle çalışıldığı ilk dinleyişten itibaren belli bir albüm İşin Mutfağı. Öyle ki DJ Artz, kendi tarzı ile kendisine eşlik eden MC’lerin tarzları arasındaki dengeyi çok başarılı bir şekilde kurmuş ve hem MC’lerin kendisini göstermesi için müsait bir alan sunmuş hem de kendi prodüksiyonlarının parlamasını sağlamış. Hayli dinamik başlayan albüm bu enerjisi ile devam ediyor ve gerçekten harika beatler dinliyoruz 12 şarkı boyunca. Ayrıca albümü dinlerken DJ Artz’ın bundan 3-4 yıl öncesine göre üzerine koyduğunu albümdeki çok küçük nüanslardan anlayabiliyoruz ki bu nüanslar hiç de azımsanmayacak değerler katıyor albüme. Albümdeki eksi olarak nitelendirebileceğim birkaç yer var elbette. Bunlardan ilki elbette albümdeki scratchlerin genel olarak beni tatmin edememesi. Şahsen daha agresif scratchler sevdiğim için bu yönden albümdeki scratchlerde beklediğimi tam anlamıyla bulamadım. Bunun yanında Anıl Piyancı’nın şarkısının diğer şarkıların yanında birkaç gömlek aşağıda kaldığını da bariz bir şekilde görüyoruz maalesef. Albümün ilk şarkısı olarak tracklistte yer alıyor oluşu da bu yönden talihsiz bir tercih bana göre. DJ Artz, son yıllardaki gövde gösterisine üzerine koyarak devam ediyor ve gerçekten harika bir diskografi oluşturuyor kendisine. Albümüden Oyun Parkı, Yan, Pavyon, Ritalin ve Ihtan favori şarkılarım. Albüme puanım ise 9/10. Keyifli dinlemeler.

Görüşünüzü bildirin, yorum yapın;