2016 yılının ilk aylarında yayınladığı “Kafamın İçi” albümü ve son dönem yaptığı çalışmalar ile dikkatleri üzerine çeken Kezzo ile siz değerli takipçilerimiz için keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Lafı fazla uzatmadan söyleşimize geçelim;

H: Öncelikle merhabalar Kezzo, nasılsın, son günlerde neler yapıyorsun?

K: Çok teşekkür ederim. İyi olmaya çalışıyorum. Önümüzdeki günlerde dinleyicilere yeni bir klip hediye etmek için çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha sonrasında ise yeni bir albümle sizlerin karşısında olacağım.

H: Geçtiğimiz senenin en iyi albümlerinden birisi olarak gösterilen “Kafamın İçi“ni geçtiğimiz günlerde YouTube kanalında yayınladın. Albümün hazırlık sürecinden ve sonrasında geçen süreçten biraz bahseder misin?

K: Albümü belli bir konsept üzerine yapmadık. Albümün isminden de anlaşılacağı gibi o anki psikolojim ve dünyada olan olayları baz alarak sözleri ritim ve melodilerle buluşturduk. Albümün en iyi albümler arasında gösterilmesi bize gurur veriyor. Albüme gelen tepkiler beklentilerimizin üzerine çıktı ve bu albüm dinleyici sayımızı arttırdı, insanların bizi anlamasını sağladı. Yapım aşamasında farklı insanlarla çalışıp albüme farklı bir hava katmaya çalıştık. Ve bunda başarılı olduk sanırım.

H: Yıllar içinde bariz şekilde rap tekniğinde ve vokal tekniğinde bir ilerleme göze çarpıyor. Yine “kirli, puslu” bir ses geliyor ama artık daha güvenli ve ayakları yere basan bir ses. Sen bu konuda neler düşünüyorsun? Geriye dönüp baktığında katettiğin yolu nasıl yorumluyorsun?

K: Belli bir yol katettiğimiz bariz. Ama bunun için belli bir çabada bulunmadım açıkçası. Belki de çok farklı tarzlarda müzikler dinlemem müzik kulağımı geliştirmiş olabilir. Yıllardır da rap yapıyor ve ara vermeden devam ediyorum buda tekniğimin gelişmesini ve tarzımın olgunlaşmasını sağladı.

H: Şarkılarında bir yandan fazlasıyla kişisel bir sözler yer alırken bir yandan da didaktik bir duruş yer alıyor. Bununla beraber her daim bir protest tavır da karşımıza çıkıyor. Sözlerini yazarken nelere dikkat ediyorsun, belli bir kaygı güdüyor musun?

K: Dünya da barış kaygısı güttüğüm kesin. Ama sözlerimi yazarken çok fazla birşeye dikkat ettiğim söylenemez. Sadece müzik bana ne hissettirirse onu yazıyorum.

H: Geçtiğimiz sene Eypio ve Burak King ile Türkiye’nin birçok şehrinde sahne aldın. Bu konser sürecinden biraz bahseder misin, nasıl geçti? Bununla birlikte mainstream müzik piyasasının dışında yer alan Eypio ve Burak King’in adeta bir fenomene dönüşmesini nasıl yorumluyorsun? Sence bir şeyler değişir mi yoksa bu geçici bir ilgi mi?

K: Konserler çok iyi geçti. Bizim içinde farklı tecrübeler yaşandı. Sadece rap dinleyici kitlesi değil, rap dışında müzik tarzlarını dinleyen insanlardan nasıl reaksiyon aldığımızı gördük. Eypio ve Burak King‘in fenomene dönüşmesi benim için bir tesadüf değil. Çünkü, bu coğrafyaya ait tınılarla yaptıpları bir şarkıyla seslerini herkese duyurdular. Bu ilginin de geçici olduğunu düşünmüyorum. Her tarz müzik ile rap müziğin nasıl harmanlandığını tüm Türkiye’ye gösterdiler. Rap müzik Türkiye’de bir ivme kazanmıştı zaten. Her geçen gün daha da ivme kazanacağına inanıyorum.

H: Son olarak Erdi ile Bi’Gün isimli single çalışmanı kliplendirerek dinleyicilerine sundun. Çalışmaya gösterilen ilgiden memnun musun ve ilerde dinleyicilerini neler bekliyor?

K: Çalışmaya gösterilen ilgiden memnunum. Çok yakında insanları bir klip ve üç adet bomba gibi bir parça bekliyor. Takipte kalın 😉

H: Röportaj teklifimizi geri çevirmediğin için teşekkürler, röportajı bitirirken Hipografi okurlarına neler söylemek istersin?

K: Ben röportaj için teşekkür ediyorum. Hipografi okurlarına çok şanslı olduklarını söylüyorum. Türkiye ve Dünya HipHop’ını çok iyi bilen ve yakından takip eden editörlere sahip bir platformu takip ediyorlar.

Görüşünüzü bildirin, yorum yapın;