Bence HipHop

MT – Anarchist (İnceleme) | 09,11,13

Türkçe RAP’in en önemli temsilcilerinden MT’nin 2013 yılında çıkardığı yasal albümü “Anarchist(Anarşist)” hem internet üzerinden birçok yasal platformdan dinlenebiliyor hem de satın alınabiliyor. Ayrıca albümü CD olarak edinmek isteyenler de albüme ulaşabiliyorlar. Albüm yine MT’nin diğer işlerinde olduğu gibi piyasanın geri kalanından ayrılan, kendine has bir tadı olan ve “ruhu” olan bir albüm. Evet bu albümün ruhu var. Diğer MT albümlerinin de var. Çünkü MT hiç parça olsun diye parça yapmıyor. Yeteneğini ve ilhamını birleştiriyor ve her şarkısına kendinden bir parça koyuyor. İşte MT’nin piyasanın geri kalan kısmından ayrılan en büyük özelliği bu.


Parça bazında bakacak olursak;

01. Yoruldum
Albümün introsu sayılabilecek olan “Yoruldum” müthiş bir altyapıya sahip. Açıkçası parça hakkında bir şeyler yazmadan, önce altyapıyı daha sonrada altyapıyla beraber MT’yi tekrar tekrar dinledim. Bu muazzam altyapının üzerine MT sadece “rap” diyebileceğim bir şey yapmamış. Sadece pop, reggae vs. de yapmamış. MT asla sınıflandırılamayacak bir şey yapmış. O kendi müziğini yapmış. Oldukça melodik bir altyapıya sahip parça, yer yer yavaşlayıp ardından birden bire hızlanmasıyla dinlemesi oldukça keyifli bir hal almış. Doğrusu bu parçayı MT’den canlı dinlemek isterdim.

02. Anarşist
Albüme adını veren parça aslında bir sitem, bir sesleniş parçası. Açık söylemek gerekirse MT’nin parçasında bahsettiği anarşi iç burkan bir anarşi. Parçada sürekli babasına seslenen MT’nin bu seslenişi aslında sadece babasına ya da başka birisine değil, MT aslında hayatın kendisine sesleniyor. Ne kadar acı çeksem de “ağlamam bir daha” diyor. İşte MT’nin anarşisi bu. O hayatın onun sırtına yüklediği her şeye karşı dik durduğunu sözleriyle bizlere ve dünyaya haykırıyor. Nakaratı büyüleyici olsa da parça sürekli dinlenecek türden bir parça olmamış. Zor zamanlarımızda açıp dinleyebileceğimiz türden bir parça diyebilirim.

03. Ölü Ruhlar Marşı
Parça girişinde MT’nin yine altyapıya eşlik etmesi sanki hem bizi hem kendisini parçaya buyur etmek gibi. MT, bize hayatından, hayallerinden ve bunlara ulaşmasındaki engellerden tutunda daha birçok şeyden bahsediyor. “Tekrarı olmayan canlı yayında spikeri ölen kameramanın dilsiz ve panik hali gibi gerilir deri” Daha birçok şeyden öyle sıradan bir insan gibi bahsetmiyor MT, o bize MT gibi bahsediyor. Bu nasıl bir tasvirdir. Bu parçayı ilk kez dinlediğimde bu sözü duyduğumda tüylerim diken diken olmuştu. Gerçekten de bir şairin kaleminden ancak böyle bir söz çıkabilirdi ve MT de bir şairdi. Nakaratında iyice zirveye çıkan parçada MT yine melodik nakarat tercih etmiş. Vokalleri ilk iki parçaya göre daha sert olsa da nakarat girince yine yavaşlıyor ve sakince bitiyor. Dolu dolu bir albümün iliklerine kadar dolu parçası.

04. Alo! Hain İçinizde feat. Nikos
Albümün tracklistini okuduğumda en merak ettiğim parça buydu. “Hazır ol!…Ölünce rahat!” diyerek sert bir sözle giriyor parçaya MT. Ardından MT’nin alıştığımız tarzı olan önce nakarat sonra verse düzeninde başlıyor parça. MT’nin flowu parçayı gerçekten tekrar tekrar dinleme isteği uyandırıyor. Nikos parçanın ortasında bir şeyler söylese de ne söylediği hakkında pek bir fikrim yok. Parçada sürekli dinleyicilerine yani bana, bize sesleniyor MT. Bize kendi penceresinden bizi anlatıyor.

05. Yeraltından Geliyorum
Albümdeki en sert altyapı ve vokallerden birisi bu parçadaki. Geçmişte yaşadıklarına ve gelecekte önüne çıkacak tüm olumsuzluklara rağmen umudunu ve azmini kaybetmeyeceğini söylüyor MT. Her kelimesi dolu her cümlesi anlamlarla örülü sağlam bir duvar gibi bu şarkı. Beatteki her vuruşta MT’nin her kelimesi beynimize nakşediliyor. RAP’e ve MT’ye tam anlamıyla doyuyoruz. Albümün en iyilerinden.

06. Kobolo feat. Diekey
Albümdeki en farklı altyapılardan birisi bu parçadaki. Elektronik bir melodi ve yabancı bir abi kendi RAPini yapıyor ve yerini MT’ye bırakıyor. MT, hayatını hatalar üzerine kuranlara seslendiğini ancak onlar tarafından duyulmadığını söylüyor. MT sadece popülerlik için kişiliğini bir çırpıda yok edenlere söylediği “şöhretin ş’si karakterini sildi” sözü aslında üzerine çokça düşünülmesi gereken bir söz. Günümüzde, önümüze protest diye sunula parçaların bile aslında bir çoğunun şöhret uğruna yapıldığı düşünüldüğünde bu sözün kıymeti çok daha rahat anlaşılıyor. Tekrar tekrar dinlediğim ve her dinlediğimde ayrı tatlar aldığım harika bir parça. Diekey’e de selam olsun. Dediklerini anlamadım ama parçaya harika bir lezzet katmış.

07. Dogma Asker(Teskere)
Dogma. Yani bir görüşün asla tartışılamaz şekilde doğru olduğunun öne sürülmesi. MT ise bize bir ünlem olarak “dogma!” diyor. Yani önüne gelen her şeye sorgusuz sualsiz inanma diyor. Aklını kullan diyor. Tabii o bunu benim buraya sığdıramayacağım bir lirikalite ve vokal ile yapıyor. Parça şuana kadar dünya üzerindeki insanların paçalarındaki en büyük pislik olan dogmatizmin karşısında duruyor. Sana verilen aklı kullan ve sorgula diyor. Ancak böyle gerçeklere ulaşabilirsin diyor. Yoksa sadece yalanlardan oluşan bir dünyada bir piyondan farkın olmaz diyor. MT bize “akıl omza” diyor. MT daha neler diyor ama benim ifade edebileceklerim bunlar. Parça albümün en iyilerinden.

08. Uzun Yollarıma
Albümdeki en iyi birkaç altyapıdan birisine sahip parça da MT, çok dingin bir vokal tercih etmiş. İlk versete hedefleri uğruna yani onun anlatımıyla uzun yolları uğruna harcadığı umutlarından bahsediyor ancak beni asıl etkileyen kısım ikinci versteki muazzam uyak düzeni. Hiçbirisi zorlama ile çıkmayan ve dinlerken akıp gittiğini hissettiğimiz uyaklar. MT adeta altyapı ile bütünleşerek bizlere şiir okuyor gibi. Muazzam bir parça.

09 . Toprak Ana Söyle Neden
Yine albümdeki çoğu parçada olduğu gibi nakaratla başlayan parçanın ilk verseü sorular ile başlıyor. İkinci versete ise soruların cevaplarını aldığını söylüyor MT. Şarkı içinde yaşamanın ne kadar güzel bir şey olduğunu belirtmek için “aşk yaşamakmış oysa” diyor MT. Parçanın alt yapısına bakacak olursak albümün en iyilerinden olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim parçanın giriş ve çıkışlarında arkadan “ye, yo” tarzı vokaller kullanılmış ancak bana göre bu parça için biraz çiğ kalmış. Keşke olmasaymış.

10 . Uyan
Albümdeki birkaç parçada kulağımıza çalınan elektronik hava bu parçaya da sinmiş ve yine nakarat ile başlayan bir parça. Parça beni ilk dinlediğimde gerçekten mest etti. Parçanın tek kötü yanı kısa olması sanırım. Parça sonlara doğru bir anda sessizleşiyor bitti sanıyoruz ancak MT birden nakaratını okuyor ve parçanın sonuna varıyoruz. Albümün başarılı çalışmalarından.

Genel olarak albüme bakacak olursak RAP dinlemeyen birisinin de rahatlıkla dinleyebileceği şarkıları içinde barındıran bir albüm. Salt RAP sevenlerinde rahatlıkla dinleyeceği parçalar barındıyor ve MT sevenlerin ise bayılacağını tahmin ettiğim parçalar barındırıyor. Bu açıdan bakıldığında çok yönlü bir albüm olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz.
MT’nin söz ve altyapılar olarak zaten bünyesinde var olan olgunluğunun daha da perçinlendiğini hemen fark ediyoruz. Ayrıca altyapıların bazılarında deneysel dokunuşlarda göze çarpıyor ve bunlarda albüme renk katmış. Albümün giriş parçası olan “Yoruldum” a MT’nin Hollanda’da attığı bir şehir turunun görüntülerinden oluşan bir klip çekilmiş ve gerçekten çok yakışmış parçaya. Keşke bir klip daha olsaydı demekten kendimi alamıyorum şuan.
Genel olarak parça girişlerinde nakarat ile başlanan bir albüm olmuş. Çok güzel melodilerin kulaklarımız okşadığı modern altyapıların üzerine billur gibi sesinden MT dinlemek ve kelimenin tam anlamıyla “MT’ye doymak” demek bu albümü dinlemek. Albümün bana göre en iyi parçaları(seçmek gerçekten çok zordu); “Anarşist” , “Dogma Asker” ve “Yeraltından Geliyorum”.
Albüm hakkında olumsuz eleştiri olarak sadece bazı parçaların nakaratlarının biraz daha sert olması gerektiğini ve bu sertliği o parçaların nakaratlarında bulamadığımı söyleyebilirim.
Albümün kulağımıza gelen ses kalitesinin Türkiye’de dinlemeye alışık olduğumuzdan çok daha kaliteli olması sanırım albümün kayıtlarının alındığı stüdyonun teknik imkanlarından ve teknik ekibin profesyonelliğinden kaynaklanıyor ki bu da albümün kalitesine çok şey katmış. Genel olarak çok çok başarılı ve her hecesine kadar dolu dolu bir albüm. Kesinlikle dinlemelisiniz ve arşivinize eklemelisiniz.
Benim albüme puanım 9/10.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.