Bence HipHop

Palyaço Zz – Dengesiz Hisler (İnceleme) | 09,11,13

Palyaço Zz, hepimiz için çok yeni bir isim. Ancak yeni olduğu kadar da ümit vaat eden bir isim. Henüz yeni çıkardığı albümü “Dengesiz Hisler” albümü gerçekten dinlenilmeye değer. Palyaço Zz’nin çok şanslı bir MC olduğunu da belirtmeden geçmek olmaz çünkü kendisi Türkiye’nin ilk RAP prodüktörü olan DJ Mario Kaldato(Raşit Çakın) ile bu albümde çalışma fırsatına erişmiş. Bu gerçekten onun kariyeri için büyük bir adım.

Daha fazla uzatmadan albüme geçmek istiyorum. Sizlerde albümü dinleyince onu daha iyi anlayacak ve tanıyacaksınız zaten.

01. İntro
Oldukça kısa ve vurucu bir intro. Herkes için adalet ve sevgi istiyorum. Bu gerçekten de söylenmesi çok kolay gibi görünse de biraz üzerine düşünüldüğünde “herkes” için istemenin aslında ne kadar zor olduğunu anlıyoruz.

02. 9/8
Albümün genel protest tavrını yansıtan parçalardan biri. Hepimizin gözüne soka soka yapılan adaletsizliği ve ardından bunu yapanların hiçbir şey olmamış gibi davranmalarını anlatan bir parça. Tabiri caizse “kıvıranları” anlatan bir parça. Parçanın beati Zz’nin kendisine aitken parça düzenlemelerinde Türkiye’nin ünlü RAP prodüktörlerinden Kupa A dikkat çekiyor. Albümün genelinde olduğu gibi yine üst seviyede lirikleri olan bir parça.

03. Cahil
Sert vuruşları olan ve diğerlerine göre daha duygusal olan bir beatin üzerine okunan parçanın ilk bölümünde sokaklardan, dünyanın adaletsizliğinden, insanların iki yüzlülüğünden bahsedilirken ikinci bölümde ise Zz kendisinden bahsetmiş ve umutlarını hayallerini bizlerle şarkısı aracılığıyla paylaşmış.

04. Cafer
Türkçe RAP’te çok iyi ve çok kötülerine rastlayabildiğimiz storytelling türünde bir parça. Açıkçası storytelling türünü çok seven birisi olarak bu parça bana göre albümün en iyisi. Parça bize Cafer’in hayatını anlatıyor. Öyle güzel betimlenmiş ki hikaye bir kez dinlenerek bırakılacak bir parça değil kesinlikle. Özellikle parça çok iyi bir nakarata sahip ve beat albümün bana göre en iyisi. Zz resmen Cafer’i ve Ahmet’i yaşayarak anlatmış. Çok samimi bir vokale sahip parça filmlerden alınan skitlerle süslenmiş.

05. Anahtar
Albümdeki protest tavrın zirve yaptığı parça kesinlikle “Anahtar”. Parça çok içten ve muhtemelen ağızdan tükürükler saçacak kadar hırsla okunmuş. Ayrıca kafiye kurgusu ve stil anlamında da albümün geri kalanından ayrılan bir yanı var “Anahtar”ın. Birden bire anlık ataklarla hızlanarak dinleme zevkini üst düzeye taşımış Zz. “Hapis olmayan, hapishane yaratır” diyerek de aslında çok şey anlatıyor bizlere. Başarılı bir protest çalışma olmuş ve albümün iyilerinden.

06. Nenni
Albümün genel protest tavrını yansıtan ve yumuşak melodili beat üzerine sert sözlerden oluşan bir parça. Lirikalite olarak albümün geri kalanından aşağı kalmayan parçanın altyapıları DJ Haegi’ye ait.

07. Hapishane Türküsü
Albümün en iyilerinden birisi. Yine kendi hayatını inanılmaz samimi bir üslup ile bizlere betimliyor. Parçanın altyapısında kullanılan muazzam melodi parçayı dinlerken bambaşka yerlere gitmemize sebep oluyor. Kesinlikle tek tekrar tekrar dinlenmesi gereken parçalardan birisi.

08. Yalnızlar Ormanı
Albümün geri kalanından daha farklı bir sounda sahip bir parça ve liriklerde bunu destekliyor. Zz ruh olmadan yapılamayacak olan bir tür olan abstrack RAP’in hakkını vermiş. Gerçekten parçadaki ruh iliklerimize kadar işliyor. Zz’yi stil olarak albümün diğer parçalarından daha farklı buldum bu parçada. Kelimelerin telaffuzunda vurguyu kelimenin son harfinde yaparak beatle birlikte inanılmaz bir uyum ve müzikal anlamda da eşsiz bir harmoni yakalamış. Bu parçadan aldığım hazzı bana en son Karaçalı, Kayra gibi isimler yaşatmıştı. DJ Mario Kaldato’ya ise Eminem’in “Lose Yourself” indan aldığı hazzı yaşatmış. Albümün üzerine en çok yazılası ama ne yazsak boşa gidecek parçası budur kanımca.

09. Sokağın Sahnesi(Outro)
Nakarat olarak albümün genelinden daha kötü olsa da ilk verse gerçekten iyi. Kendisini sokaklara ait hissettiğini yineleyen lirikler ve sağlam kafiyeleriyle “keşke daha uzun olsaymış” dedirtiyor.

Albümü genel olarak çok beğendim. Özellikle bu albümü yapan birisinin henüz kariyerinin başlarında olmasını bilmem beni gerçekten ilerisi için heyecanlandırıyor. Albümü dinledikten sonra kendisini daha yakından takip etme kararını alan tek kişi eminim sadece ben olmayacağım.
Görker Kahraman yani “Paylaço Zz”, lirikal olarak gerçekten yetenekli ve ileride bu yeteneğinin üstüne koyarak ilerleyeceğini varsayarsak inanılmaz işler çıkaracağını tahmin etmek zor değil. Çalıştığı ve bağlantıda olduğu isimlerin kalitesi onun kalitesine direkt olarak etki ediyor ve bu da onu bir adım ileriye taşıyor. Bu bariz şekilde albümün gene altyapılarından anlaşılıyor. Ben albümde en çok “Cafer”, “Anahtar” ve “Yalnızlar Ormanı” adlı parçaları beğendim. Albüme henüz yolun başında olan bir MC olarak baktığımız zaman bu söylediklerimin abartı olmadığını anlayacaksınız. Neredeyse her gün birçok genç MC dinliyorum ancak bir çoğu henüz ne yaptığının bile farkında değil. Oysaki Palyaço bunların tümünün arasından bir çırpıda sıyrılmayı bu albümü ile başardı bile benim gözümde. Kariyerinde dev bir adım olarak gördüğüm bu albüm için benim puanım 10/8.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.