Bence HipHop, Dünya

Prodigy – Hegelian Dialectic (İnceleme)

Sizlere geçtiğimiz günlerde haber verdiğimiz gibi efsane grup Mobb Deep’ten Prodigy, Hegelian Dialectic (The Book Of Revelation) isimli yeni solo uzunçalarını yayınladı. The Infamous Mobb Deep’in ardından yaklaşık üç sene yalnızca çeşitli düet ve single projeleriyle sesini duyduğumuz Pordigy ortalıkta fazla görünmediği dönemde boş durmamış anlaşılan. 14 trackten oluşan dolu dolu bir albüm ile dönen efsaneye albümde vokaliyle yalnızca Ca$H Bilz eşlik ederken prodüksiyon kadrosu ise oldukça vokal düetlere göre daha kalabalık. Alchemist, Knxwledge, Beat Butcha, Budgie Beats gibi önemli isimleri gördüğümüz prodüksiyon kadrosu kayıt ve mixlerde Joe The Engine Ear ve masteringte efsane albümlerde ismini sık sık duyduğumuz Tony Gills ile tamamlanıyor. Anlayacağınız Prodigy’nin arkası sağlam. İşin şakası bir yana prodüksiyonlarda bu kadar farklı ismin bir arada yer almasına karşın albümün tamamında ayakları yere basan bir sound oturtulmuş.

Oldukça enerjik ve sert parçalarıyla görmeye alışık olduğumuz Pordigy, tavır olarak bu albümde alışılmıştan biraz farklı. Üzerinde yaşının da getirdiği bir olgunluk olduğunu anlayabiliyoruz. Albümün isminde de anlaşılacağı üzere bir konseptinin oluşu da onu bir şekilde daha sakin ve oturaklı bir anlatıma itmiş olabilir. Geneli serbest ve akışkan bir flow örgüsüyle ilerleyen albümde prodüktörlerin Prodigy’ye bu alanı açmış olmaları da elbette bir tesadüf değil.

Dünya ile olan dertlerini, eskiden olduğu gibi kin kusarak değil yarattığı tema kompozisyonlar aracılığı ile anlatan bir Prodigy beni başlarda afallatsa da dinledikçe daha da sevdim bu halini. Yıllarca sahneden sağa sola kollarını sallayarak zıplayan adamın büründüğü ciddi tavır ister istemez ilgi çekici ancak bu tavrın içini doldurmak sanıldığından zor olsa gerek.

Prodigy kendini arama yolunun yokuşlarındaki her basamağını bir şarkı olarak kaydetmiş Hegelian Dialectic (The Book Of Revelation) öyle ki albümde Prodigy’nin hip hopa, dünya siyasetine, insanlık tarihine, dinler tarihine, felsefeye ve kendi iç dünyasına dair görüşlerine rastlıyoruz. Bu yönüyle gerçekten dolu dolu bir albüm. Kısıtlı İngilizcem ile anladıklarım bu kadarken yetkin bir çeviri ile gerçekten albümün sundukları çok daha iyi anlaşılabilir. Keşke imkanımız olsa da bu albümleri altyazılarıyla çıktıkları günden itibaren dinleyebiliyor olsak. Umarım bir gün bu da olacak.

https://www.youtube.com/watch?v=GJEp7Y85NvI

Genel olarak dingin ve sürükleyici, merak uyandırıcı ve bir yönüyle –prodigy hakkında- didaktik bir albüm olmuş. Daha çok kişisel bir günlüğün yayınlanışı da diyebiliriz bir yönüyle ancak yayınlanacağını bilerek yazılan bir günlüğün de manifesto değeri taşıdığı düşünülürse albümün değeri daha da artıyor elbette. Ben albümü oldukça beğendim. Albüme puanım 9/10.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.