Bence HipHop

Makale – Ritim ve Şiir (İnceleme)

Türkçe sözlü rapin köklü gruplarından Makale yeni albümleri Ritim ve Şiir’i geçtiğimiz günlerde dinleyicilerinin beğenisine sundular. Grubun dördüncü albümü olma özelliği taşıyan Ritim ve Şiir, 13 şarkıdan oluşuyor. 3M Studio Basel’de kaydedilen albümün prodüksiyonlarında Misda Oz, Purple Green, Jakabeatz ve DJ Steel imzalarını görüyoruz. Vokalleriyle albümde Makale’ye eşlik eden isimler ise Black Tiger, Mr. Kamanzi ve Mikail Aslan eşlik ediyor.

Dozajında agresyonu ve straight hip hop çizgisinden sapmayışıyla Türkçe rap tarihinde önemli bir yere sahip olan Makale, uzun sessizliğini Ritim ve Şiir ile bozdu. Makale’nin Casus ve Cesaret’ten mürekkep kadrosunun ortaya koyduğu işlerden bugünlere değişen sadece isimler değil aynı zamanda grubun müziği ve lirikal tavrı da oldu.

Grubun en göz önünde ismi olan Casus, albüm öncesi yayınladığı solo çalışmaları ile şahsen beni fazlasıyla heyecanlandırmıştı. Uzun bir aradan sonra farklı lirikal kompozisyonlar deneyen bir Türk mc dinlemenin verdiği keyif bambaşkaydı ki Casus’un kelimelerle arasının ne kadar iyi olduğunu bu albümde de tekrar anlıyoruz zira anlattığı konular fazla çeşitlilik göstermese de anlatırken seçtiği kelimelerin Türkiye’deki mclerden çok daha geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görüyoruz. Bu da elbette şarkıları dinlerken alınan keyifi katlıyor. Bununla beraber tekdüze olsa da yine de sıkmayan keyifli bir flowu var çoğu şarkıda.

Bununla beraber Şiddet için Casus için söylediklerimi maalesef söyleyemeyeceğim. Zira gurbetçiliğin dezavantajı olarak karşılaştığımız dar kelime kalıpları içine hapsolmayı Şiddet’in verselerinde de görebiliyoruz. 75-100 kelime ile yapılan rap elbette tekrar tekrar dinlenmesi güç şarkıların ortaya çıkması ile sonuçlanıyor.

Albümün eksik noktalarından belki de en göze çarpanı ise nakaratlar zannımca. 4 barlık nakaratların yorucu ve sıkıcı olma riski varken 2 barlık nakaratların ise fazla tekrardan dolayı daha yorucu ve sıkıcı olma riski var. Albümde ise neredeyse tüm şarkılarda 2 barlık nakaratlarla karşılaşıyoruz ve şahsen beni içine çeken bir nakarat yoktu içlerinde. DJ Steel gibi yetenekli bir DJ varken grupta, ister istemez “keşke her nakarat scratch olsaymış” dedim içimden. Ancak Mikail Aslan’ın Makale’ye eşlik ettiği Deliler Kasabası’nı ve Mr. Kamanzi’nin gruba eşlik ettiği Bizimki Hakikat’ı diğer nakaratlardan ayrı tutmak istiyorum elbette. Zira oldukça iyi nakaratlar.

Albümün en iyi olduğu noktalar ise elbette prodüksiyonlar. Gerçekten uzun zamandır tamamı straight rap olan bir albüm dinlememiştik Türkçe olarak. Bu açıdan bir eksiğin olduğu da aşikar elbette. Bu açıan Makale beni prodüksiyonlarla doyuma ulaştırdılar. Scratche de doyuyoruz elbette bu güzel beatlerin yanında.

Genel olarak bakacak olursak Casus’un double rhymeları, Şiddet’in nokta atışı –geneli protest- lirikleri ve DJ Steel’in müthiş scratchleri albümün olumlu yönleriyken, birkaçı hariç dinlerken insanı yoran ve tekrar dinleme isteği uyandırmayan parıltıdan yoksun nakaratlar, Şiddet’in birkaç parçadaki düşük performansı ise albümün olumsuz yönleriydi bana göre. Benim albüme puanım 6,5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.