Bence Hip Hop’tan selamlar herkese.

Sadece güncel albüm incelemeleri yerine nostalji sayılabilecek eski albümlerin de incelemelerini yapmak istiyorum. Bu sayede yıllardır zihnimde yer etmiş ve sindire sindire dinlediğim albümler hakkında da birkaç kelam etme fırsatım olmuş olacak.
Uzatmadan serinin ilk albümü ile başlamak istiyorum. Sagopa Kajmer’in Romantizma’sı serimizin ilk albümü.
Sagopa Kajmer’in İrem Records’tan çıkan ilk ve tek albümü Romantizma aynı zamanda Sagopa’nın kariyerindeki dönüm noktalarından birisi. Özellikle bu albümden sonra müziğindeki, imajındaki ve söylemlerindeki değişim gözle görülür bir hal almıştı. Tabii videomuzun konusu bunlar değil.
Türk Rap albümlerine skit kültürünün girmesindeki en büyük pay sahiplerinden olan Sagopa’nın kariyerindeki son skitli albümü sanırım Romantizma. Bundan sonra da EP’lerinde kullansa da market albümlerinde skit kullandığını anımsayamıyorum. Ancak bu albüm bu açıdan oldukça zengin. Hatta bu yönüyle BPG ile de çok örtüştürülüyor. Bu BPG konusuna sonra döneceğim.
Sagopa sanıyorum askere gitmeden önce albümü şirkete teslim etmişti ve albüm o askerdeyken yayınlanmıştı. Bu da albümün promosyon ayağının aksamasına neden olmuştu fakat buna rağmen Vasiyet’in animasyon klibinin ödül alması da promosyon açıklarını kapatmış oldu.
Açıp dinlemeye başladığımda elbette ilk dikkatimi çeken şey rap tekniği anlamda önceki albümlerine göre üzerine inanılmaz şeyler koyan bir Sagopa. Bunun yanında BPG’ye gelen tepkilerin üzerinden ilerlendiği belli olan nakaratlar da malum.
Aksak ve genellikle 85-90 bpm civarındaki muazzam sample işçiliği barındıran altyapılara oldukça açık sözlü sözler yazan ve bunu yaparken de edebi kaygılarını tamamen kapı dışarı etmeyen bir Sagopa görüyoruz. Zaten bu albümden sonra Sagopa’yı hiç bu kadar açık sözlü bir şekilde göremiyoruz zira bu albümden sonra sürekli bir ders verme çabası içine giriyor malumunuz.
Albümün ruhunu BPG’nin Melankolik Damlalar CD’sine benzetebiliriz sanırım. Elbette biraz daha melankoli dozu azaltılmış gibi. Melankolik Damlalar Romantizma’nın yanında inanılmaz ağır bir albüm bana kalırsa. Bunda o albümdeki Sagopa’nın anlattıkları, anlatım tarzı, vokali, altyapıları, skit tercihleri vs birçok etki mevcut. Bu anlamda Melankolik Damlalar hem biçimsel hem de içerik olarak melankolinin had safhada olduğu bir albümdü. Bu albümde ise daha direkt bir anlatım var ve biçimsel olarak değil içerik olarak bir melankoli hakim. Bunun sürekli dinlemeye daha uygun olduğunu düşünüyorum ben. BPG bu anlamda sürekli dinlenecek bir albüm değil bence. Albümdeki düetler isteneni vermese de kötü değiller. Bunun dışında hala birçoğumuzun neredeyse tamamını ezbere bildiği bir albüm Romantizma. Öyle ki Romantizma, Vasiyet, Leyli, Kendime Sarılır Donarım, Drama Yolları, Terapi ve dahası ile hit dolu bir albüm. Çıktığı dönem de inanılmaz bir patlama yaptığını hatırlıyorum. Hatta ilk günden 100.000’e yakın sattığını yönünde şeyler de hatırlıyorum ama çok emin değilim gerçek olduğundan bu sayının.
Neyse demem o ki Sagopa’nın en güzel zamanlarından olan ve gerçek zirvesi olarak nitelendirebileceğim döneminden bir albüm olan Romantizma’yı eğer hala dinlemediyseniz mutlaka dinlemelisiniz. Ben 10 üzerinden 9 veriyorum. Keyifli dinlemeler. Görüşürüz.

Görüşünüzü bildirin, yorum yapın;