Tahribad-ı İsyan – Tahribad-ı İsyan (İnceleme)

1503
0

Tahribad-ı İsyan’ın Kenan Doğulu yapımcılığında çıkan ilk albümünde 8 şarkı yer alıyor. Albümün prodüktörlüğünü Murat Çekem yaparken albümde bir Şebnem Ferah coverı ve bir de Fuat Ergin düeti yer alıyor.

Bundan birkaç sene önce Sulukule’nin yıkımına karşı gösterdikleri mücadele ile tanıdığımız Tahribad-ı İsyan, bu çıkışlarını Halil Altındere’nin 2013 İstanbul Bienali’ndeki video çalışmasında sağlamışlardı. Ardından kalburüstü ve doğrsunu söylemek gerekirse hip hop ortamlarından insanları çok sık göremediğimiz yerlerde görmeye başladık Tahribad-ı İsyan’ı. Daha sonra MTV’nin hazırladığı bir programda da konuk olunca Türkiye’deki rap müzik dinleyicilerinin büyük bir kesimine isimlerini duyurmuşlardı fakat hala ortada bir video klip ve birkaç şarkıdan fazlası yoktu. Grup bu müthiş ilgiyi o dönem bu albümle perçinleseydi şimdi çok başka bir yerde olabilirlerdi belki de. Fakat onlar o dönem sessizliklerini bozmadılar ve yalnızca birkaç internet singleı yayınlayarak geçirdiler ilginin en top noktada olduğu yılları.

Tüm bu hengamelerin ardından 2017 yılının başında grup bir albüm sunacaklarının duyurusunu yaptı. Açıkçası albümü en göz önünde oldukları zaman değil de şimdi yayınlamaları “üzerinde çalışılmış dolu dolu bir albüm geliyor herhalde” diye düşündürdü beni. Fakat 8 şarkılık bir albüm olduğunu duyunca biraz beklentilerimi düşürdüm ve bunun bir geçiş albümü olduğunu düşündüm. Nitekim dinleyince de bunun büyük albüm öncesi dinleyicilerle arayı ısındırma çalışması olduğunu iyice anladım.

Şebnem Ferah ve Fuat Ergin gibi iki önemli müzisyenle isimlerinin birlikte anılması elbette grup için çok büyük bir şans. Şebnem Ferah’ın Can Kırıkları’nın coverı fena sayılmasa da Fuat Ergin düeti albümün öne çıkan işlerinden. Gerek prodüksiyon gerekse kişisel performanslar olarak ekibin albümdeki en üst konsantrasyonda hazırladıkları şarkılardan. Canlı enstrümanların da kattığı değer şarkıyı üst seviyeye çıkartıyor.

Vokal stilleri herkese hitap etmeyen bir grup Tahribad-ı İsyan. Ancak yüksek enerjileri ve birbirlerine uyumları gerçekten görülmeye değer. Tabi bu albümün kendi potansiyellerinin dahi altında kaldığını da söylemeliyim. Ben “Suç Mu?” Gibi enerjik ve protest içerikli daha çok şarkı duymak isterdim. Zira gruba bu agresyon çok yakışıyor.

Birkaç eksikten söz edip bitirmek istiyorum. Güzel bir kliple piyasaya çıkan albümün kapağının biraz daha renkli ve dikkat çekici olmasını da beklerdim. Bunun yanında Hamam gibi bir fecaat var ki gerçekten neden yapıldığını anlayamıyorum. Gerçekten çok kötü bir şarkı. Bununla beraber Slang’in flexlerinin albümde biraz düşük viteste gittiğini görüyorduk ki Kara Para’da inanılmaz bir vites yükselişi gösterdi fakat işin kötü tarafı gerçekten bir yerden sonra hiçbir şey anlaşılmıyor söylediklerinde. Anlaşılmadıktan sonra flexin hiçbir anlamı olmadığını göz önünde bulundurmalıyız.

Ben albümü sıradaki büyük albüm öncesi bir geçiş olarak oldukça başarılı buldum. Suç Mu, Pisliğiz ve Sınama Beni Yeter gibi grubun hitleri arasında yıllar sonra bile gösterilebilecek şarkılar da var albümde. Benim albüme puanım 6,5/10. Keyifli dinlemeler.

Görüşünüzü bildirin, yorum yapın;